Kik azok a ’68-asok, akiknek búcsút mondana Orbán Viktor?
„Nagy pillanat előtt állunk, meglátjuk, bekövetkezik-e,
az esély itt van, de nem egyszerűen a liberális demokráciának, az arra
fölépült liberális, nem demokratikus politikai rendszereknek mondhatunk
búcsút a következő év májusában, hanem a ’68-as elitnek is úgy, ahogy
van.”
A marxista-anarchista szellemi gyökerekből táplálkozó generációs mozgalom nyugaton elsősorban a francia diáklázadásokat, az amerikai békemozgalmakat és az olaszországi-németországi szélsőbaloldali terrorcsoportokat, keleten a prágai tavaszt és általában az antikommunizmust jelentette. A kultúrában ebben az időszakban jelent meg többek között Jim Morrison, Allen Ginsberg, Andy Warhol, a politikai filozófiában mindenki Trockijt, Marxot és Herbert Marcusét olvasott.
Nem demokratikus liberális rendszerek
Orbán Viktor miniszterelnök már 2007-ben – pont Tusnádfürdőn – kemény kritikával illette a ’68-as balliberális diákmozgalmakat. Mint mondta, külön kell választani a keleti jó, és a nyugati rossz ’68-at. Beszédében akkor azt is hangsúlyozta, hogy nyugaton kulturális ellenforradalom, morális relativizmus vert gyökeret, amely mostanra elbukott, ezért Európában csak az új, nemzeti, demokrata, versenypárti és szociális politikának van létjogosultsága. 2013-ban a Magyar Diaszpóra Tanács II. ülésén pedig egyenesen arról értekezett a miniszterelnök, hogy a nyugat-európai elit ’68-asnak bélyegzett generációja szellemi rendszerével egyenesen szemben áll Magyarországgal. A miniszterelnök azt mondta, az európai társadalomfejlődés következő szakasza a tízparancsolat szellemében megfogalmazott tradicionális értékekre, a család megerősítésére és a nemzetek reneszánszára fog épülni, a ’68-asok gondolkodásmódja „nem állja ki a következő húsz év hullámverését”, nem lehet rájuk jövőt építeni.
A mostani miniszterelnöki beszédben immáron azt is hangsúlyozta, hogy a felépült liberális rendszerek nem demokratikusak. Vannak, akik szerint a liberális és marxista ihletettségű társadalmi áramlatok valóban a mai napig meghatározzák a politikai diskurzust, és dogmatikusan kezelik többek között a szexuális szabadság, a multikulturalizmus, vagy éppen a kapitalizmus kérdését. Ezektől eltérni, ezekkel vitatkozni nem lehet, akik pedig másképp gondolkodnak, egyből megkapják a „fasiszta”, „rasszista”, „bigott” és „szűk látókörű” jelzőket.
Deutsch Tamás fülbevalójától Kövér László hajpántjáig
A Fidesz immáron több mint harminc éve van jelen az európai politikában, és vitathatatlanul zajlott az ő esetükben is egyfajta ideológiai iránykeresés, ám úgy tűnik mára rájöttek, hogy nem a politikai hippimozgalom viszi előre a világot.
www.hetek.hu - Cseszkó Tamás
A teljes cikk a Hetek hetilapban olvasható. Keresse az újságárusoknál vagy rendelje meg online a https://digitalstand.hu/hetek felületen.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése