Etarget -közép

Mráz rendesen kiosztotta Török Gábort

Hoppá! Ez nem semmi.
Török Gábor nemrég úgy vélte, hogy a politikai elemzés meghalt. Nem lehet, hogy ő ölte meg?
„Az ismert politológus-kolléga azt állítja, a Fidesz előrehozott választásokat tervez a veszélyhelyzet után és a vitatott törvénytervezete ennek politikai megalapozására szolgál csupán.

Török Gábor az SZDSZ-től Vona Gáborig már mindenkinek dolgozott, vajon most ki a megrendelője? Legutóbbi közismert, független-objektív jóslata 2018-ból való, amikor a választásokon a Jobbik előretörését és a Fidesz számára kellemetlen meglepetést vizionált. Tévedett. Most is, minimum, téved. Szándéka az lehet, hogy ország-világ felé megüzenje, Orbán Viktor »hataloméhsége« szerinte »mindenre képes«. Csakhogy Magyarország nem Törökország és nem is Török-ország, hiszen:
A magyar kormánynak a jelenlegi parlamenti többsége biztos hátteret nyújt a kormányzáshoz, 2022 tavaszáig minden jel szerint biztosított a kétharmados többsége, amely az alkotmánybíró-választástól az Alaptörvény esetleges módosításáig kellemes helyzetet teremt számára. Minek mondjon le erről a Fidesz? Minden választás egyben kockázat is, a Gyurcsány Ferenc által megszervezett posztfasiszta-antifasiszta koalícióval szemben (ha sikerül minden korábbi hívüket táboron belül tartaniuk) nehezebb lesz a Fidesznek kétharmados felhatalmazást szereznie, mint 2010 óta bármikor, azaz nem érdemes a kormányoldalnak előre rohannia.
Természetesen a magyar országgyűlés többsége bármikor dönthet úgy, hogy feloszlatja magát, s ebben az esetben előrehozott választásokra kerülne sor, azonban a választás időpontját nem lehet eltolni a veszélyhelyzetben sem, mivel azt az Alaptörvény rögzíti (négyévente április-májusban kell tartani). Azaz Török Gábor sugalmazásának van alkotmányjogi alapja, csak hiányzik mögüle a politikai racionalitás. A kormányfő által többször hangoztatott versenyelőnye Magyarországnak, hogy a rendszerváltozás óta (!) nem volt előrehozott választás – miért éppen nehéz időkben akarná a stabilitás előnyét felszámolni a kormányfő? Amikor még az sem biztos egyes európai országokban, hogy a koronavírus miatt egy-egy választást technikailag le lehet bonyolítani. 2022-ben, minden jel szerint, ennek kevesebb kockázata van.
S végül egy politikai logikai szempont, amelynek Török Gábor saját bevallása szerint felkent szakértője: a Fidesz számára a jelenlegi politikai helyzet nemcsak a parlamenti matek miatt kedvező. Akárcsak a migrációs válságban, az ellenzéki szavazók harmada-fele most is egyetért a kormánnyal. Ilyenkor a percemberkék a pillanatot akarják kiélvezni (vö. előrehozott választás), a stratégák a hosszú távú hatásban gondolkodnak. A Fidesznek az az érdeke, hogy az ellenzéki választók emlékébe beleégjen a Gyurcsány-koalíció magatartása, nem az, hogy egy helyzeti előnyt azonnal aprópénzre próbáljon váltani. 2006 után sem akarta Orbán Viktor az akkori alkotmányos válságot az alkotmányellenes hatalomszerzésre felhasználni, s stratégiai türelme 2010-ben kifizetődött.
A sejtetés és üzengetés nem méltó az elemzéshez, ezért is gondoltam, hogy a fenti érveket érdemes megosztani a gondolkodó emberekkel. Török Gábor nemrég úgy vélte, hogy a politikai elemzés meghalt. Nem lehet, hogy ő ölte meg?”
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.
www.mandiner.hu 

Megjegyzések

  1. Török véleményében lehet némi igazság. Ugyanis az ellenzék, aminek jelenlegi alkotóelemei zömével igen szerény képességekkel rendelkeznek, de külső segítséggel már egy jó ideje szisztematikusan készülnek a '22-es "fő attrakciójukra". Mindenféle külföldi
    anyagi és személyi segítséggel, konspirációs módszerekkel. Valljuk be, értek is el némi részeredményeket a "próbaválasztásokon". Nyilván e készülődés és módszerek kifejlesztését '22-re szándékoznak csúcsformára időzíteni. A Kormány mostani "vészhelyzeti" felhatalmazása ezt a folyamatot megakaszthatja, késleltetheti. Attól félnek, nem készülnek el időben. Ha tényleg előre hozott választásokra kerülne sor, akkor pedig teljesen meghiúsulna tervük. A "gyurcsányi időszak"-tól egyre távolabb kerülünk . Egyre kevésbé emlékszik rá a nép, arról nem beszélve, hogy egyre újabb "versenyzők"(szavazók) lépnek a ringbe, a régiek pedig egyre kevesebben lesznek. Az elért eredményeket pedig nem értékelik, természetesnek veszik.

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése