Etarget -közép

Mutatjuk mekkora a diktatúra Magyarországon

A baloldali portálok egytől egyig rekordbevételt könyveltek el tavaly 

A 444, a 24, a Hvg és a Telex kiadója is több száz milliós nyereséget és több milliárdos bevételt tud felmutatni.

A jelek szerint üzletileg gyümölcsözőnek bizonyult az áldozati póz és a „szabad sajtó” hívószó – olvasható a Kontra cikkében. 

  • Visszatérő vád a kormánnyal szemben, hogy olyan politikai klímát teremtett, amely nem kedvez a szabad sajtó működésének.
  • Emlékezetes, az érintett médiumok ennek jegyében többször is támogatói adománygyűjtést indítottak.
  • Ezek után minimum furcsa, hogy a legnagyobb baloldali portálok, a 444, a 24, a HVG és a Telex sosem értek el olyan jó eredményt, mint tavaly.
  • A 2021-re vonatkozó beszámolóik ugyanis több milliárdos bevételről, illetve több százmilliós profitról tanúskodnak.
  • Ez is azt mutatja, hogy „független média” mint kifejezés, fogalom, leginkább marketingelem egy nagyobb üzleti vállalkozásban.


 

„​Így darálta le a hatalom pár év alatt a szabad médiát Magyarországon” – tavaly júliusban ezzel a címmel jelent meg egy, a magyar sajtó helyzetével foglalkozó írás a Telexen. A cikkben azt próbálták meg bemutatni a szerzők, hogyan fogyott el fokozatosan a terület a „független média” elől az elmúlt években – írja a Kontra.

A Telex anyagát semmiképpen sem lehet rendkívülinek nevezni, hiszen rendszeresen jelennek meg ilyen jellegű tartalmak a „független médiában”. Rendszeresen amiatt panaszkodnak, hogy elnyomja őket a hatalom, működésüket keretek közé szorítják, az újságíróikhoz ellenségesen viszonyul a hatalom.

Csakhogy mindez eddig is elég PR-szagúnak és önreklámgyanúsnak tűnt, hiszen a leglátogatottabb politikai témájú portálok – leszámítva az Origót – mind-mind közülük (24, Telex, 444, Hvg) kerülnek ki. Magyarán akármennyire nehéznek is tartják a helyzetüket, a többség őket olvassa. Most azonban az is kiderült, hogy

az áldozati póz és a »szabad sajtó« hívószavak nemcsak a kattintások tekintetében, hanem üzletileg is kifejezetten gyümölcsözőnek bizonyultak.

Mint ismert, a hazai cégeknek május 31-ig kellett leadniuk a tavalyi évre vonatkozó beszámolóikat. Így kifejezetten izgalmasnak bizonyult, hogy az egyes portálok kiadói hogyan teljesítettek a pénzügyi elszámolásnál. Nagy meglepetésről nem lehet beszámolni: nagyon jól termeltek ezek a cégek. Olyannyira, hogy

Több milliárdos bevételt könyvelhettek el, és több százmilliós profitot tehettek zsebre.

Valósággal tarolt a többek között a 24.hu-t is kiadó Central Médiacsoport Zrt., amihez minden eddiginél több pénz érkezett. Varga Zoltán üzletembernek nem kell különösebben magyarázkodnia a 13,2 milliárdos árbevétel miatt, hiszen több mint 70 millió forinttal jobban teljesített, mint az azt megelőző évben. 

Az adózott eredmény tekintetében is szépen alakultak a cégcsoport dolgai, hiszen az 1,7 milliárdos eredménynél csak 2017-ben teljesítettek jobban. 

Nem csoda, hogy Varga Zoltán – szokásához híven – hozzányúlt a mézesbödönhöz vagy inkább a kincsesládához.

A Central beszámolójából ugyanis kiderült, hogy a tulajdonos hozzávetőlegesen 2,4 milliárd forintnyi osztalék kifizetéséről határozott tavaly. Így nem meglepő, hogy a cégcsoport évről évre növelni tudta alkalmazottainak a számát (2019: 276 fő, 2020: 381 fő, 2021: 384 fő, 2022: 424 fő) – olvasható a Kontra írásában.

Sosem zárt ilyen jó évet a Hvg.hu-t kiadó HVG Kiadó Zrt. sem, hiszen a 4,1 milliárdos bevételével a Centralhoz hasonlóan csúcsot döntött a tavalyi évben.

Akárcsak az adózott eredmény tekintetében, ahol szintén megfigyelhető, hogyan építkeztek évről évre: 2019-ben 279 milliós, 2020-ban 566 milliós, 2021-ben 672 milliós profitra tettek szert. Azt, hogy Szauer Péternek dübörög az üzlet, jól mutatja, hogy cégével megcsíptek egy önkormányzati megbízást is: a baloldali vezetésű kerületben a Városgazda XVIII. Kerület Nonprofit Zrt. 15 millió forintért bízta meg őket a Városkép nevű, havonta megjelenő újság kiadásával. A hírekkel ellentétben a koronavírus-járvány sem fogott ki rajtuk, hiszen a HVG Kiadó Zrt. növelni tudta alkalmazottainak a számát (2020-ben 151 fő, 2021-ben 165 fő, idén pedig 183 fő dolgozott náluk).

A teljes cikk ITT olvasható el.

www.magyarnemzet.hu

Megjegyzések