Végre!
– Köszönöm a döntéshozóknak, Novák Katalin államfőnek, Varga Judit igazságügyminiszternek és mindenkinek, akik a háttérből kiálltak mellettünk, lobbiztak a szabadulásunkért, és mindvégig mellettünk álltak – mondta a Magyar Nemzetnek péntek esti szabadulása után Budaházy György. Mint fogalmazott, hetek óta rebesgették szűk körben, hogy Ferenc pápa látogatása körül megtörténhet a csoda.
Reménykedtem végig, de az, hogy ez a csoda ma este megérkezik, nem tudtam. Délután 5 óra körül tudtam meg, hogy még ma hazamehetek, ami elmondhatatlan öröm volt
– mondta Budaházy.
Hozzátette, öröm az ürömben, hogy nem teljes körű kegyelmet kaptak, hanem csak feltételes szabadlábra helyezés történt, de - mint mondta- mindez most nem számít.
Budaházy György szívében 14 elteltével sincs düh, ehelyett hála és jóérzés tölti el a szívét. – A történelemben sosem a hazafias cselekedet miatt ítéltek el hazafiakat. Így volt ez az 56 után is.
Nem szeretném a magam helyzetét az övékével egy szintre emelni, de ez történt Wittner Máriáékkal is. És Wittner Máriáéknak sokkal többet kellett várni a rehabilitációra, ami egyszer talán számunkra is eljön
– mondta a frissen szabadult Budaházy György.
A Magyar Nemzet érdeklődésére Gaudi-Nagy Tamás úgy fogalmazott, öröm, köszönet és hála, ezek a legfontosabbak ebben a pillanatban.
A Nemzeti Jogvédő Szolgálat vezetője úgy fogalmazott,
nagyon bátor, példamutató és következetes döntés volt a köztársasági elnök részéről a kegyelem, a szentatya látogatása pedig kiváló alkalom arra, hogy a meghurcoltak végre hazatérhessenek.
Arról, hogy Novák Katalin köztársasági elnök kegyelmet adott Budaházy Györgynek, a Sándor-palota adott hírt. Mint fogalmaztak, a pápalátogatás hete különleges alkalom arra, hogy az államfő kegyelmezési jogkörével éljen, ezért a köztársasági elnök arról döntött, hogy ebből az alkalomból széles körben ad kegyelmet. A közleményben az áll, hogy
a köztársasági elnök mások mellett kegyelmet adott a Hunnia-perként ismertté vált ügyben jogerősen elítélteknek is, akik esetében a szabadságvesztés felfüggesztéséről döntött.
Gaudi-Nagy Tamás elmondta, az érintettek fő- és mellékbüntetést is kaptak, az ítélet szerint végrehajtandó szabadságvesztés feltételes szabadlábra helyezést sem engedélyezett volna.
– Gyuri esetében ez még 2–2 és fél évet jelentett volna, de egyes társainál ez akár öt év lehetett volna. Az, hogy mindezt felfüggesztették, azt jelenti, hogy szabadok, de ha újabb szabadságvesztéssel járó büntetésre ítélik valamelyiküket, akkor az aktiválja a most felfüggesztett büntetés idejét. További hátrányok is maradnak, Gyuri esetében a 2 és fél év múlva lejáró büntetéstől kezdve 8 évig büntetett előéletűnek minősül.
Tény, hogy mi azért küzdöttünk, hogy teljes, megkülönböztetés nélküli kegyelmet kapjanak Budaházy Gyuriék, de a lényeg mégis az, hogy a szabadságukat visszakapták – hangsúlyozta az ügyvéd.
Hozzátette,
a gyurcsányi koncepció nem tudott beteljesülni, több mint 14 év eljárás után végül volt bátorsága a politikai hatalom gyakorlóinak, hogy ezt az ügyet így oldják meg.
– Az igazságszolgáltatás nyert, ami sokaknak visszaadja a jogbiztonságba vetett reményt, ami megrendült – mondta Gaudi-Nagy Tamás
A köztársasági elnöki kegyelemnek köszönhetően Budaházy Györgyön kívül 5 személy szabadulhat péntek este, közülük a hatgyerekes Nagy Zoltán hagyhatja még el a váci épületet. A többiek Balassagyarmaton, Pécsett, Tiszalökön, illetve a Kozma utcában várják a percet, hogy kiengedjék őket, és végre családjukkal tölthessék az estét.
Borítókép: Budaházy György (Fotó: Kurucz Árpád)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése