Kiderült az igazság! Már 330-340 ingatlant tulajdonolnak Balatonfenyvesen,
Pár év leforgása alatt több mint harmadával nőtt a Magyarországon élő német állampolgárok száma. Ennek nemcsak anyagi okai vannak: a német migrációs politika és a Covid-korlátozások is vonzóvá tették Magyarországot – írja a Világgazdaság. A német közszolgálati média, a Deutsche Welle még 2021 tavaszán indította el magyar nyelvű YouTube-csatornáját. Ezúttal olyan németekről forgatott, akik Németországból Magyarországra költöztek.
Az egyikük Herbert Köneke, aki 16 évvel ezelőtt érkezett Bajorországból, ahol autókereskedőként dolgozott. A Veszprém vármegyei Nemesvitán vásárolt telket, ahol westernfalut hozott létre. Azt mondja, Magyarország töretlenül tetszik neki, jó a hely, a klíma, kedvesek az emberek.p>
„Mikor véget ér a műsor, odajönnek, megköszönik. Ilyet más országban nem látsz, csak itt” – emelte ki.Azt viszont nem gondolta volna, hogy ilyen nehéz vállalkozást indítani. „Hála istennek, mert ha ezt előre tudom, nem is kezdek bele. Ha valamit nem csináltam pontosan, máris kaptam a büntetést” – jegyezte meg. Arra is kitért, hogy ő ugyan nem nyugdíjas, de sok német idős korában anyagi megfontolásból Magyarországra teszi át a székhelyét, mert itt jobban ki tud jönni a pénzéből. Herbert Köneke szerint az az alapvető gond, hogy
Angela Leonhardt és Holm Rentsch párként jött át Magyarországra tavaly tavasszal. Lausitz régióból származnak. A nő eredetileg Dél-Amerikába vágyott, de aztán a férfi meggyőzte, hogy Magyarország legyen az új otthonuk. Egy pillanatig se bánták meg. Náluk is meghatározó szempont volt a megélhetés, Angela sokáig dolgozott egyéni vállalkozóként, így kevés a nyugdíja. Azt mondják, a magyar rekordinfláció ellenére is jól kijönnek a pénzükből.
Az igaz, hogy itt a legmagasabb az infláció, de miközben Németországban havi 500 eurót fizettem ki áramra és gázra, itt csak 100 euró. Havi 400 euróból pedig megengedhetem magamnak, hogy drágább élelmiszert vásároljak
– magyarázta Holm Rentsch.
De nemcsak az anyagiak miatt választották Magyarországot, hanem a közbiztonság miatt is. A férfi egyáltalán nem ért egyet a német bevándorlási politikával. Szerinte Németországban a migráció miatt sokkal magasabb a bűnözés, mint itthon. „Magyarország ezekben a dolgokban sokkal jobb” – tette hozzá, bár azt elismerte, hogy a migránsok a korábbi német lakóhelyükön nem okoztak napi szintű problémát. Arra ugyanakkor kitértek, hogy a német Covid-intézkedések hozzájárultak a kivándorlásukhoz. Túlzók voltak. „Hévízen teljes természetességgel tudtunk étterembe menni, senki sem kérdezte meg az oltási státusunkat. Németországban ilyet nem tehettünk meg” – idézték fel.
Arról is beszéltek, hogy több nem nyugdíjas ismerősük is szívesen jönne Magyarországra, csak nehezen találnak munkát. Ha pedig mégis, kevés a fizetés. Ha magasabbak lennének a bérek, sokkal több német költözne ide.
Mennyi német költözik Magyarországra?
A több mint nyolcperces riportban Lombár Gábor, a Balatoni Szövetség elnöke, Balatonfenyves polgármestere is megszólal. Azt mondta, örömmel fogadják a németeket, akik már 330-340 ingatlant tulajdonolnak Balatonfenyvesen, ami mintegy 6,5 százalékos arány a teljes ingatlanállománya vetítve. Szerinte a balatoni településeken átlagosan 5–15 százalék között mozog a német ajkú ingatlantulajdonosok aránya. „Örülünk nekik, már csak azért is, mert általában leharcolt házakat vásárolnak, amelyekből aztán szépet varázsolnak” – mutatott rá.
A Deutsche Welle idézi a vonatkozó KSH-statisztikát. Eszerint míg 2019-ben 16 537 német élt Magyarországon, addig 2023-ban már 22 130-an, ami majdnem 34 százalékos növekedés. A német közmédia szerint az viszont nem látszik a számokban, hogy sok német visszatér Németországban, leginkább az egészségügyi szolgáltatás miatt.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Katona Vanda)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése