Ez azért nem semmi!
Hétfő reggel a nagy európai lapok sorra beszámoltak a magyarországi voksolás eredményéről, elsöprő erejű győzelemként értékelve Orbán Viktor és a Fidesz–KDNP újrázását.
A brüsszeli lapok megjegyzik azt is, hogy az EU a jogállamisági csata kiélezésével válaszolhat a kormánypárti diadalra.
A magyarországi országgyűlési választás eredménye, a Fidesz–KDNP kétharmados győzelme bejárta a világsajtót hétfő reggel. A Reuters hírügynökség cikkében beszámolt Orbán Viktor győzelmi beszédéről, mint írták, az ukrajnai háború kirobbanása és az arról szóló álláspont végül segítette a miniszterelnök és pártja kampányát. „A győzelme a nacionalista lengyel kormánypártnak, a Jog és Igazságosságnak is megkönnyebbülést jelent: a továbbiakban is támaszkodhatnak rá, ha el akarják kerülni a jogállamiság sérülése miatti büntetéseket” – írta csípősen a lap. Az uniós berkekben irányadó és a magyar kormánnyal rendre kritikus Politico szerint is az következik a Fidesz–KDNP kétharmadából, hogy Magyarország és az EU között folytatódnak a jogállamisági viták. Orbán győzelmének mértéke még az egyesült ellenzék szereplőit is sokkolta – írta a brüsszeli lap, amely szerint
most még inkább növekedni fog a nyomás Brüsszelen, hogy aktiválja a jogállamisági mechanizmust Magyarországgal szemben.
A Bloomberg amerikai hírügynökség címlapjára kitűzött, hazánkról szóló cikkében megemlíti, hogy jelenleg Orbán Viktor az Európai Unió leghosszabb ideje hatalomban lévő miniszterelnöke. A Fidesz–KDNP kétharmados többségét megsemmisítő erejű győzelemnek nevezi a hírügynökség: szerintük a kormánypártok ezzel háttérbe szorították azokat a véleményeket, amelyek a demokrácia leépüléséről, a háború sújtotta Ukrajna igényeinek ignorálásáról és a Vlagyimir Putyinnal folytatott kapcsolatról szóltak.
A német Tagesschau honlapján megjelent írás egyszerre váratlannak és megsemmisítőnek nevezi az újabb kétharmadot.
A kormány váratlanul nagy arányú sikerét elemzők azzal magyarázzák, hogy a választók elégedettek az ország helyzetével. Orbán tizenkét éve tartó irányítása alatt bizony sok magyar életkörülményei javultak
– húzta alá a cikk írója, aki szerint ugyanakkor Magyarországon kiegyensúlyozatlan a médiahelyzet, és ezt a miniszterelnök számlájára írja.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung hasábjain is arról írnak, hogy a magyarországi baloldali összefogás képtelen volt beváltani a hozzá fűzött reményeket. Az eredményt a lap szerint is az ukrajnai háború jelentette kihívás betonozta be: míg Orbán Viktor következetesen Magyarország békéjének és biztonságának megőrzése mellett állt ki, Márki-Zay Péter azzal vádolta a kormányt, hogy még a NATO-nak is hátat fordít. „Az országgyűlési választás egyértelműen háttérbe szorította a gyermekvédelmi népszavazást” – összegezték.
A brüsszeli székhelyű Euronews hírcsatorna négy következtetést vont le a választási eredményből. Eszerint az ukrajnai háború végső soron a magyar kormánypártokat segítette; a magyar vidék–főváros ellentét élesebbnek tűnik, mint valaha; a Jobbik támogatottsága pedig jócskán csökkent. Utolsó szempontként hozzáteszik, hogy
Magyarország és az EU közötti viták várhatóan nem csitulnak, Orbán Viktor ugyanakkor nagyon erős választási mandátummal utazik Brüsszelbe legközelebb.
A francia Le Figaro az elsők között számolt be a Fidesz elsöprő sikeréről, kiemelve, hogy a győzelem sokkal simább és jóval nagyobb arányú volt, mint ahogy azt a voksolás előtti felmérések jelezték. A cikkben Orbán Viktort az Európai Unió doyenjének nevezik, egyúttal emlékeztetve, hogy a kormányfő kapcsolata az unió vezetésével gyakran konfliktusokkal teli.
Borítókép: Választás 2022 , a Fidesz–KDNP eredményváró rendezvénye, Orbán Viktor beszéde (Forrás: MTI)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése