Ez valami egészen elképesztő! - Olvassák el!
A várakozások és az előrejelzések is a jobboldali pártok győzelmét vetítik előre a vasárnapi olaszországi választáson. A tét óriási: Olaszország továbbra is az brüsszeli úton jár majd, vagy az alapító tagállam szembefordul a mainstreammel. Brüsszel már nemcsak aggódik, hanem fenyegetőzik is.
Olaszországban máshogyan mérik a politikai stabilitást, mint mondjuk Németországban. Míg Berlinben már az meghökkentő, ha szóba kerül egy cikluson belüli kormányváltás kérdése, addig
Az elmúlt tíz évben egyetlen kormány sem élt meg három évet, a legtöbb a ciklusa feléig sem jutott el.
Így volt ez a legutolsó, Mario Draghi vezette „egységkormánnyal” is. A Draghi-kormány júliusban omlott össze a kormány energiacsomagjáról szóló szenátusi szavazáson. Ezt követően a miniszterelnök benyújtotta lemondását, s közben kísérletet tett az egység újjáépítésére. A próbálkozása kudarcot vallott, így ismételten benyújtotta lemondását Sergio Mattarella államfőnek, aki elfogadta azt, s feloszlatta a parlamentet, ezzel pedig megnyitotta az utat az előrehozott választások előtt.
Ezt követően az amúgy sem eseménytelen olasz politikai élet még jobban felgyorsult, nagyon komoly verseny indult.
mely várakozásokat szakértők is alátámasztanak.
A választások előtti legutolsó, szeptember 9-én készült felmérés szerint erre minden esély megvan, hiszen a Giorgia Meloni vezette Olasz Testvérek körülbelül 25 százalékkal a legnagyobb támogatottsággal bíró erő, Matteo Salvini pártja, a Liga 13 százalékon áll, Silvio Berlusconi Hajrá Olaszország!-a pedig 7 százalékot kapna.
A szakértők előzetes mandátumbecslései alapján komoly esély van arra, hogy ez a három párt alakíthasson kormány, amely egy
A jobboldali erők összefogása önmagában is csodaszámba megy, hiszen ezek a pártok korábban erősen versengtek egymással, a kapcsolataik finoman szólva sem voltak túl jók.
A történelmi lehetőség viszont összekovácsolta őket, egyelőre nagyon úgy látszik, hogy félre tudták tenni az ellenérzéseiket. Ezt mi sem mutatja jobban, mint az, hogy a közös kampányzáró rendezvényt is tartottak.
Egy jobboldali koalíció jelentős változásokat hozna: adóreformról, szigorúbb migrációs politikáról, az abortusz-szabályozás felülvizsgálatáról, a családok támogatásáról szóltak eddig a hírek, illetve az ígéretek. Egy olasz kormány helyzete a gazdaság állapota miatt szinte sohasem könnyű, most pedig különösen nagy kihívásokkal kell majd szembesülnie a következő formációnak: az energiaárak elszabadulása, a romló gazdasági kilátások Európa számos más országánál is keményebben érintheti az olaszokat.
Giorgia Meloni következetesen hangoztatja, hogy az ország nincs jó helyzetben, a gazdaság kemény döntések elé állítja majd a következő kormányt.
Az európai mainstream és baloldali körökben nagyok a félelmek is a jobboldal lehetséges előretörése miatt. Különösen a brüsszeli félelmek, sokan ugyanis egy „újabb Magyarországtól” tartanak, egészen pontosan attól, hogy egy nagy és befolyásos alapító tagállam kiáll a sorból és nem követi tovább – az egyébként baloldali és liberális – európai mainstreamet.
A szólamok eddig a már jól ismert szélsőjobboldali fordulattól, fasizálódástól óvnák az olaszokat. De vannak új, eddig szokatlan hangok is. Ahogyan arról már írtunk, az Európai Bizottság elnöke,
A bizottsági elnök a következőképp nyilatkozott: „Ha a dolgok rossz irányba mennek, akkor vannak eszközeink, mint például Lengyelország és Magyarország esetében”. Von der Leyen emellett hangsúlyozta azt is, hogy a jelöltek között vannak „Putyinhoz közel álló alakok”.
Az, hogy ilyen magas szintről igyekeznek befolyásolni egy tagállami választás eredményét, igencsak problémás. Az Európai Bizottság elnökének természetesen lehet magánvéleménye, de nem tartozik a munkaköri leírásához a tagállamok politikai folyamatainak kommentálása.
A szociáldemokrata PD viszont a legutolsó mérések alapján igen távol áll attól, hogy a választás nagy nyertese legyen: szavazóinak száma az elmúlt időszakban stagnált, illetve fogyott, jelenleg 22 százalékon állnak. Az egységkormányt felrobbantó Öt Csillag Mozgalom pedig Salvini pártjával verseng a harmadik helyért. A többek között Matteo Renzi által fémjelzett baloldalo-liberális párt pedig a Hajrá Olaszországgal áll fej-fej mellett.
a versenyt ez alapján talán az Olasz
Testvérek és a szocdemek küzdelme döntheti majd el. Vasárnap kiderül,
hogy mennyit számít Olaszországban Von der Leyen szava.
Fotó: Riccardo Fabi / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Írta: Pócza István